Pereiti prie turinio

Dali (miestas)

Koordinatės: 25°42′0″ š. pl. 100°09′0″ r. ilg. / 25.70000°š. pl. 100.15000°r. ilg. / 25.70000; 100.15000 (Dali (miestas))
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dali
大理
Trys pagodos, atsispindinčios Atspindžio ežere
Dali
Dali
25°42′0″ š. pl. 100°09′0″ r. ilg. / 25.70000°š. pl. 100.15000°r. ilg. / 25.70000; 100.15000 (Dali (miestas))
Laiko juosta: (UTC+8)
Valstybė Kinijos vėliava Kinija
Provincija Junanas
Prefektūra Dali bajų autonominė prefektūra
Gyventojų (2000) 126 831
Vikiteka Dali

Dali (kin. 大理, pinyin: Dàlĭ, bajų kalba: Darl•lit; hani kalba: Dafli) – miestas Kinijos Junanio provincijoje, Dali bajų autonominės prefektūros sostinė.

Geografinė padėtis

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas yra įsikūręs derlingoje lygumoje prie Erhajaus ežero, į vakarus nuo jo. Iš kitos miesto pusės yra marmuru turtingi Cangšano kalnai.

Dali miesto vietos nuo seno buvo apgyvendintos bajų tautos. VIII a. miestas tapo šio tautos sukurtos Nandžao valstybės sostine, o nuo X a. jos paveldėtojos Dali karalystės sostine, kuria išliko iki pat mongolų užkariavimo XIII a.

Tuo metu mieste suklestėjo aukšto lygio savita Junano kultūra, buvo pastatyti architektūros šedevrai, tokie kaip Trys pagodos (三塔 santa). Miestas buvo aptvertas tvirtų gynybinių sienų su didingais vartais.

Kadangi per sostinę ėjo arbatos kelias, jungiantis Kiniją, Mianmarą ir Tibetą, ekonomiškai jis klestėjo, daug pelnydamasis iš arbatos ir marmuro prekybos. Ir dabar kinų kalboje marmuras vadinamas „Dali akmeniu“.

Po Dali karalystės prijungimo prie Yuan dinastijos Kinijos, miestas pamažu prarado savo reikšmę, sostinė buvo perkelta į Kunmingą. Politiškai jis vėl atgimė XIX a. viduryje, Panthajų sukilimo laikais, kuomet tapo dešimt metų egzistavusios nepriklausomos Pingnan valstybės sostine.

Pietiniai senojo miesto vartai

Turizmas yra vienas svarbiausių miesto pragyvenimo šaltinių šiais laikais. Junane jis yra viena labiausiai lankomų vietų greta Lidziango. Svarbiausi kultūrinio turizmo objektai yra miesto muziejus, ir Čongšeng šventykla su trimis pagodomis.

Dali yra įkurta ir „užsieniečių gatvė“, kur parduodamos užsieninės prekės, rikiuojasi kavinukės ir marichuanos užeigėlės[reikalingas šaltinis]. Tai į miestą pritraukia tiek užsieniečius, tiek kinus.